Forbedre huden indefra med DermaPrime+

DermaPrime+ 1

Hudpleje er for mig super vigtigt, hvilket I nok allerede er klar over. Her i efteråret og i den kommende vinter periode, har min hud behov for lidt ekstra i form af mere intensiv pleje, hvor især federe cremer og hyaluronsyre spiller en stor rolle. Men som noget nyt har jeg i år prøvet “hudpleje” som virker indefra og ud, i form af kapsler udviklet af Novo Vita.

DermaPrime+

DermaPrime+ 2

DermaPrime+ er et innovativt og eksklusivt hudplejeprodukt i form af et kosttilskud, der forbedre huden indefra med en unik ingredienssammensætning, der tilsammen virker nærende, fugtgivende, udglattende og reparerende på huden. Kapslerne indeholder, som det eneste i Danmark der er klinisk dokumenteret, det her SOD-kompleks (SkinAX). SkinAX er et antioxidantkompleks, der indeholder fire højtoptagelige ingredienser: vindruekerneekstrakt, vitamin C, zink og melonkoncentrat (SOD). Et studie viser at et dagligt indtag af SkinAX i 8 uger, reducerer rødmen og rosacea med 19 %, påvirker hudens elasticitet og fasthed, reducere ujævnheder og reducere forskellige skader i huden, som solskader og pigmentforandringer med 21 %.

Kapslerne indeholder ingen syntetiske tilsætningsstoffer, og kun naturlige konserveringsmidler som f.eks. solsikkeolie og lactin. Udover antioxidantkomplekset SkinAX, så indeholder kapslerne også hyaluronsyre, granatæbleekstrakt, kollagen type II, havtoneolie og tomatekstrakt. Det vil sige en hulens masse antioxidanter!

DermaPrime+ 3

En pakke DermaPrime+ indeholder 90 kapsler. Det anbefales at man tager 2 kapsler dagligt i forbindelse med et måltid, i minimum 8 uger for at opnå den optimale virkning. Jeg er ikke særlig god til piller overhovedet. Mine p-piller har en fin lille størrelse. Panodiler knækker jeg i to, og har alligevel lidt problemer med at få dem ned.

I forhold til DermaPrime+ kapslerne er der ikke så meget at gøre ved. Heldigvis har den en meget glat overflade. Men hold nu op hvor har jeg haft problemer med at få dem ned. Jeg har været ved at kaste op og kløjs i dem, når de har været på vej ned gennem halsen. Det er virkelig ikke noget jeg har set frem til. Jeg har måtte tænke på at min hud muligvis ville komme til at se pænere ud. Jeg har virkelig krydset fingre for et godt resultat, for det har så absolut ikke været nogen fryd at skulle sluge to kapsler hver morgen.

Efter at have taget kapslerne i en god måneds tid, vil jeg ikke sige at min hud er blevet mere fugtet eller glattere. Men jeg kan se en forskel i forhold til urenheder og rødmen, selv over en menstruationsperiode, hvor min hud godt kan gå lidt amok i urenheder. Så lidt effekt har de da haft, men jeg har ikke tænkt mig at fortsætte med kapslerne. Jeg synes ikke at effekten opvejer den modbydelige følelse jeg har, når jeg skal sluge kapslerne hver morgen.

Som et supplement til DermaPrime+

DermaPrime+ 4

Som et supplement til kapslerne, eller alene, kan man også booste huden med Novo Vitas Ultimate Skin, der findes i deres Elixir serie. Elixir er endnu en innovativ tilgang til sundhed. De fås i en række forskellige smage, med forskellige formål. Det er 100 % naturlige drikke, som et supplement til kosten og sundheden. En pakke af Ultimate Skin indeholder 20 pulverbreve, ét brev skal blandes sammen med ca. 200 ml koldt vand, juice eller lignende.

Ultimate Skin indeholder ingredienser der tilfører huden næringsstoffer, der plejer huden indefra. Ultimate Skin indeholder maritimt kollagen fra fisk magen til det, der naturligt findes i hudens bindevæv. Kollagen er et protein der sammen med elastin, danner bindevævets fibre som er basis for en spændstig, fugtfyldt og smuk hud. Derudover indeholder Ultimate Skin også zink og et kompleks af granatæble og havtorn der har et højt indhold af vitamin C, som bidrager til en normalfungerende hud.

Ultimate Skins er en naturlig drik, hvis smag af jordbær, IKKE kommer af kunstige smags- og sødestoffer, men til gengæld er sødet med et udtræk fra planten stevia. Jeg var meget spændt på smagen og konsistensen, jeg har nemlig prøvet noget lignende det her engang. Jeg kan dog ikke huske mærke eller noget, men det var grønt og tykt og smagte ikke særlig godt. Når pulveret er blandet er det sådan set bare saftevand. Pulveret alene dufter dejligt af jordbærslik, og når det er blandet sammen med vand dufter drikken lidt af citromelis. Men når jeg drikker det, synes jeg altså ikke at det er specielt rart… Jeg kan ikke få det hele ned, jeg har svært ved at synke. Jeg synes der er noget kunstigt, medicinsk og kvalm over drikken. Det er absolut ikke noget for mig.

Har du prøvet nogle former for indre hudpleje?

Knus Charlotte

Indlægget er sponsoreret i den forstand, at jeg har modtaget produkterne til test og skrevet indlægget på eget initiativ. Jeg har ingen økonomisk interesse i indlægget.

Relaterede indlæg

5 kommentarer

  1. Jeg tager kun helt almindelige vitamin piller, og jeg har inegn problemer med at skulle sluge dem. DermaPrime+ lyder ellers meget interessante. Har de nogen grim eftersmag?

    1. Nej det synes jeg ikke at de har. De er meget glatte og ryger sådan set nemt nok ned, mit svælg bryder sig bare ikke om den følelse :/

  2. Lige noget for min datter. Hun fik alvorlig kræft og har været så meget igennem, så hun bryder sig ikke længere om at sluge piller.
    Tak for indlæg og inspiration:-)
    Og en god dag din vej………..