På billedet ses et udpluk af serien Ritual of Ayurveda
Rituals er og bliver et af mine favoritbrands. De laver simpelthen de lækreste produkter. Jeg er vild medprodukternes konsistenser, for ikke at tale om de mange helt igennem fantastiske dufte, som de forskellige serier har. Selvom jeg er vild med stort set alle Rituals serier, så er der serier som blandt andet Ritual of Ayurveda, der skiller sig lidt ud. Ritual of Ayurveda serien har en duft af Indisk rose og honning fra Himalaya, hvis kombination går op i en højere enhed. Det er en fantastisk duft!
Til hjemmet
En ting jeg rigtig godt kan lide ved Rituals’ mange serier er, at man kan få produkter til andet end bare kroppen. Man kan også få skønne og velduftende produkter til hjemmet. I Ritual of Ayurveda serien er der blandt andet både håndsæbe og duftpinde. På den måde kan hjemmet også få en skøn, sødmefuld og behagelig duft af rose og honning. Honning duften er ikke en ren og naturlig duft af honning, umiddelbart kan jeg ikke spore honningduften som jeg kender den.
Til kroppen
Men det er jo kropspleje der er det essentielle ved Ritual of Ayurveda serien. Som sagt er det kun et lille udpluk jeg har vist på billedet øverst oppe. De har mange flere produkter. Blandt mine favoritter er især tre produkter, som er favoritterne blandt alle af Rituals serier; foaming shower gel, body scrub og body cream.
Det første produkt er deres Harmonizing foaming shower gel. Konsistensmæssigt kunne det lige så godt være en barbergele. Og det er absolut lækkert at sæbe sig ind i denne tykke skummende masse. Det næste produkt er deres rejuvenating himalayan salt scrub. Deres body scrubs er altid lækre og fantastiske på huden, og denne er ingen undtagelse. Dog gør den noget jeg ikke har oplevede en scrub gøre før. Den gør at min hud efterfølgende føles meget kold. Selvom jeg står under den varme bruser, kan jeg komme til at fryse, efter at have givet kroppen en omgang scrub. Jeg tænker at det er på grund af det olielag som scrubben efterlader på kroppen. Jeg tænker at det varme vand ikke rigtig kan trænge igennem? Det sidste produkt, og nok den ypperste favorit i Ritual of Ayurveda serien er balancing body cream. Det er en tykkere kropscreme af slagsen, som skal masseres godt ind i huden. Til gengæld efterlader den huden dejlig blød og yderst velduftende. Men har jeg lige brugt scrubben, følger jeg intet behov for også at creme kroppen ind, da den efterlades blød, velplejet og let olieret.
Desuden fås der også en body mist (blissful body mist), der modsat de andre produkter jeg har fortalt om, kun dufter af rose. Og det er rose på en gammeldags måde, en måde som minder mig om min farmor. Det er bestemt ikke end dårlig gammelkoneduft, men klassisk og gammeldags. Serien indeholder også hårplejeprodukter og håndcremer i forskellige udgaver. Jeg har faktisk også skrevet om tre produkter til hænderne fra Ritual of Ayurveda, som du kan læse HER, hvis du endnu ikke har læst indlægget.
Shampooen overraskede positivt
Og til slut vil jeg lige fortælle om seriens shampoo. Jeg havde faktisk ikke særlig store forventninger til den. Jeg havde en ide om, at den ikke ville være særlig behagelig at bruge, og give mit hår en struktur jeg ikke bryder mig om. Men den overraskede mig på alle punkter. Det er så lækker en shampoo. Den er blød og skummer dejlig meget op, den er behagelig at massere ud i håret og så efterlader den selvfølgelig håret rent og velduftende. Shampooen hedder nourishing ultra-shine shampoo, og det synes jeg ikke passer. Jeg oplever i hvert fald ikke at mit hår er specielt skindende efterfølgende. Men ellers en super lækker shampoo.
Har du en favoritserie fra Rituals?
Kærligst Charlotte
Indlægget er sponsoreret i den forstand, at jeg har modtaget produkterne til test og skrevet indlægget på eget initiativ. Jeg har ingen økonomisk interesse i indlægget.
1 kommentar